Legendární série Counter Strike slaví 25 let, tady je její historie
i Zdroj: Valve Corporation
Novinka Legendární série Counter Strike slaví 25 let, tady je její historie

Legendární série Counter Strike slaví 25 let, tady je její historie

Jakub Hergesell

Jakub Hergesell

21. 6. 2024 08:00

Práce dvou lidí odstartovala něco nevídaného, z původně menšího módu tu máme legendární sérii. Counter Strike slaví 25. narozeniny, tady je jeho historie.

Reklama

Counter Strike slaví 25. narozeniny, je to tak, skutečně tahle mimořádně úspěšná FPS akce právě oslavila 25 let od spuštění první verze. A já věřím, že si velmi rádi zopakujete její historii stejně, jako my v redakci. A začneme pěkně od začátku, tam, kde to všechno začalo.

Práce dvou lidí odstartovala něco nevídaného

V roce 1999 začal pomalu vznikat multiplayerový mód, na kterém pracoval sólo studentský vývojář Minh "Gooseman" Le. Později se k němu přidal další student, který se vrhnul mimo jiné na tvorbu map, nyní mluvíme o Američanovi jménem Jess Cliffe. Společně po několika měsíčním vývoji spustili modifikaci pro příběhovou hru Half-Life, která je dodnes označována za jednu z nejlegendárnějších. Mód pojmenovali jako Counter Strike ve verzi 1.0. V tu chvíli odstartovalo něco, co by je ani ve snu nenapadlo. Nejen, že přišli s něčím, co udávalo směr i dalším v budoucnu vydaným hrám, vytvořili legendu, která v následujících více než 25 letech dostala několik vydání, zkrátka vytvořili značku, kterou si vyzkoušely desítky milionů hráčů.

Obrovského úspěchu si samozřejmě velmi rychle všimla společnost Valve. Dvojici vývojářům tak prakticky ihned přišla nabídka k zakoupení autorských práv. Ti na nabídku kývli a tak jsme se v následujících letech dočkali významných aktualizací jako Counter Strike 1.3 a později Counter Strike 1.5. To nejlepší, ale mělo teprve přijít.

 Přichází revoluce!

Píše se 9. září 2003 a oficiálně vychází Counter Strike 1.6. A já mohu s velkou jistotou říct, že šlo o naprosto jedinečnou videohru, která neměla obdoby. Valve upravilo hratelnost, zapracovalo na kompletní vyváženosti a přišlo s novými mapami. Je to více než 20 let, co CS 1.6 vyšlo a i dnes můžeme objevit plné servery hráčů. Mně konkrétně CS 1.6 přirostlo k srdci asi nejvíce ze všech dílů. Animace, zvuky, hitboxy, nebylo tu nic, na co by snad hráči měli nadávat. Bohužel, tím tradiční “Csko” skončilo a následovala nová generace v podobě Counter Strike Source - i přesto ale “stará” 1.6 měla více hráčů a to několik následujících let.

Counter Strike Source

Když se poprvé objevilo video nástupce Counter Strike 1.6, všichni byli nadšení. Ten vizuál a audio, nádhera. Jenže první osobní setkání už dopadlo podstatně hůře. Valve doslova překopalo herní mechaniky, animace nebo zvuky. Největším průšvihem zde byla upravena střelba - zkrátka Source střílelo jako úplně jiná hra. Co jsme však přijali kladně, byla interakce s okolím. Konkrétně máme na mysli více zničitelného prostředí a pohybující se objekty, které během akce simulovaly mnohem realističtější zážitek.

 Counter Strike: Global Offensive

Dalším významným vydáním byl díl Global Offensive. Hra vyšla v srpnu 2012 a přinesla mnoho novinek a vylepšení oproti předchozím dílům. Znovu jsme se dočkali upravené hratelnosti, zvuků nebo animací. Zmínit však musíme příchod komunitního tržiště, kde hráči mohli kupovat a prodávat i velmi vzácné skiny. Ty nejdražší se mohou vyšplhat až k několika milionům korun. CS:GO ale přišlo i dalšími novacemi, třeba s mnohem bohatší nabídkou nastavení celé hry a více herními režimy, jako dnes oblíbené “rankedy”. které sledují hráčské výkony a přiřazují jim hodnosti od Silver až po Global Elite. Tento systém umožňuje hráčům soupeřit proti sobě na základě jejich dovedností, což výrazně zvýšilo konkurenceschopnost a strukturovanost hry.

Čínský sběratel koupil v CS:GO skin AK-47 za 3,5 milionu korun
i Zdroj: Spite.cz

Čínský sběratel koupil v CS:GO skin AK-47 za 3,5 milionu korun

Známý čínský sběratel skinů, si včera jeden pořídil v Counter Strike: Global Offensive. Zaplatil 160.000 dolarů.

15. 3. 2023 12:08

 Counter Strike 2

Counter Strike slaví vydání dlouho očekávané verze 2. Jde o plnohodnotné pokračování, které je postaveno na základech Global Offensive a hráčům je dostupné zcela zdarma - samozřejmě, že po zakoupení balíčku dostaneme jisté výhody. Skvělou zprávou pak je, že veškeré nasbírané skiny a další předměty se synchronizují s CS:GO. Bohužel, Counter Strike 2 neodstartoval vůbec dobře. Komunita si stěžovala na špatnou optimalizaci, spoustu bugů (které přetrvávají dodnes) nebo na fakt, že systém banoval hráče, kteří využívali technologií od společnosti AMD, který ji vyhodnocoval jako “cheat”. 

V současné době jde o nejhranější díl, který jak jsme již podotkli, je dostupný zdarma v obchodě Steam a každou chvíli ořekonává rekordy v počtu souběžně hrajících hráčů. Nutno si přiznat, bohužel, ta milovaná hratelnost z CS 1.6 je pravděpodobně definitivně pryč, na druhou stranu tu máme realistické prvky, které jiné hry ani dnes nemají. Zmínit musím v první řadě systém smoků. 


Nejoblíbenější mapy:

 • de_dust2
 • de_inferno
 • de_nuke
 • de_train
 • de_mirage
 • de_cbble
 • de_overpass

Nejoblíbenější zbraně:

 • AK-47
 • M4A4/M4A1
 • AWP
 • Desert Eagle

CSko na konzoli?

Legendární série Counter Strike slaví 25 let, tady je její historie
i Zdroj: Valve Corporation

Opravdu je dnes Counter Strike hratelný na konzoli? Ne tak doslova. CS vždy bylo počítačovou hrou, kterou na konzolích nenajdeme. Výjimkou je však ruční handheld Steam Deck, který vyrobila společnost Valve. Ten zakoupíte například v obchodě Alza.cz.


Asiaté dostali vlastní CSko

Jak už to bývá zvykem, asiiský trh dostane vždycky něco speciálního navíc. V tomto případě šlo hned o několik vydání ze série. Nutno však podotknout, že jsme o nic podstatného nepřišli. Ve všech případech se jednalo o arkádovější díly, které u nás navíc nikdy nebyly žádané. Asiaté dostali tyto díly:

 • Counter-Strike: Neo (2005)
 • Counter-Strike: Online (2008)
 • Counter-Strike: Online 2 (2013)

Zrušené projekty

Bohužel, velké série si žádají spoustu péče, nejrůznějších projektů či odboček. A to znamená, že se toho v průběhu vývoje hodně odškrtá, ať už jde pouze o chystaný obsah nebo dokonce celé - několik let vyvíjené projekty. Tady je seznam tří nejočekávanějších, které se nikdy nedostaly do plného vydání.

Counter-Strike: Condition Zero: Deleted Scenes

Původně byly mise Condition Zero: Deleted Scenes součástí plánované singleplayerové kampaně pro Counter-Strike: Condition Zero, ale nakonec byly z této hry vyňaty a vydány jako samostatný titul. Hra nabízela různorodé mise odehrávající se po celém světě s různými scenériemi a cíli, od záchranných operací až po infiltraci teroristických skupin.

Counter-Strike 1.6 CZ (Condition Zero)

Counter-Strike: Condition Zero (CZ) je rozšířená verze populární hry Counter-Strike 1.6, která zahrnuje jak singleplayerové, tak multiplayerové režimy. Valve sázelo na vylepšenou grafickou stránku a tréninkové mise.

 CS: Promod

Jestli mě osobně mrzí nějaká ze zrušených verzí pak to bude CS: Promod. CS: Promod byl ambiciózní projekt vytvořený komunitou, který měl za cíl kombinovat herní mechaniky a estetiku Counter-Strike 1.6 s modernější grafikou Source Engine. Sám se svými zkušenostmi mohu potvrdit, že Promod působil jako dokonalý nástupce - dokonalého CS 1.6, a tím nemyslím pouze vizuál, ale také systém střelby a zvukových efektů. Promod nás dokonce zaujal až tak moc, že jsme mu na Spite.cz v roce 2012 věnovali speciální blog! 

Bohužel, navzdory vysokým očekáváním a značnému zájmu ze strany komunity, se CS: Promod nikdy nedostal do finální verze a vývoj byl ukončen v roce 2012. Důvodem byly různé technické a organizační problémy, které vedly k tomu, že projekt nebyl schopen dosáhnout svých ambiciózních cílů.


Budeme velmi rádi, když se účastníte ankety a dáte nám skrze ní nebo komentář pod článkem vědět, jaký z hlavních dílů jste měli nejradši. Asi tušíme, jak tohle dopadne, přesto bude zajímavé sledovat, co právě vy jste měli nejradši.

ANKETA: Jaké CSko jste měli/máte nejradši?

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama