Spider-Man je 42 let v herním světě: Historie her s pavoučím hrdinou
Určitě vám známého Petera Parkera nemusíme představovat. Přátelský soused Spider-Man je s námi už 62 let. Komiksy, filmy, a samozřejmě hry. Jaké vlastně měl hry?
Určitě každý z nás zavítal do světa Marvelu a potkal oblíbeného pavoučího hrdinu. Kromě skvělých komiksů a filmů tu máme i videohry, které by měl znát každý fanoušek Spider-Mana. Jaké tedy byly jeho hry?
A mimochodem, nebudeme rozebírat úplně všechny hry, které kdy vyšly. To bychom mohli rovnou napsat román, protože videoher se Spider-Manem je opravdu hodně. Zaměříme se pouze na ty, které měly významný vliv na herní průmysl, nebo jsou zkrátka známé. Varujeme předem, že náš seznam nemusí zahrnovat vaši oblíbenou hru s pavoučím mužem. Pokud vám v paměti utkvěla jiná, neváhejte nám o ní napsat.
Článek vznikl díky podpoře INNO3D a NVIDIA. Děkujeme! Modely INNO3D GeForce RTX 4070 Ti SUPER X3 OC 16G a INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2 stojí za pozornost.
Spider-Man (1999)
Normálně říkáme, že třeba započala nová éra a podobně. To se momentálně neděje, protože jak jsme už řekli, her s pavoučím mužem je spousta a tento kousek rozhodně není úplně první. Je ale první, který nám dokázal ukázat jak by takové svištění na pavučině mohlo vypadat plně ve 3D.
Za hrou stojí studio Neversoft, které nám přineslo skvělé hry jako je skoro celá série Tony Hawk's Pro Skater, Guitar Hero, nebo pomáhal i s některými díly Call of Duty. A taky, že kvalita je tu opravdu znát.
Pohybový systém byl na svojí dobu naprosto fantastický, stejně tak ten bojový. Stejně tak i grafická stránka, která byla na svoji dobu taky naprosto fantastická. Ačkoliv jste nemohli vidět mezi ulice a ani mezi nimi létat, doba byla jednodušší a to i nároky lidí, ale hlavně i technické restrikce, které moc nedovolovaly svištět celým městem.
Příběh není nějak zajímavý. Pouze následuje příběhy komiksů, kdy se Vám do cesty postaví známí padouši jako jsou Venom, Green Goblin, Mysterio nebo Doctor Octopus. Ovšem, jak jsme už řekli, byla jiná doba a lidem toto bohatě stačilo.
Ačkoliv to tady od nás zatím sklízí chválu, nějaké ty přešlapy by se taky našly. Rozmanitost různých úkolů nebyla nějak velká a tak se často nějaké opakovaly, krátká doba na dohrání, nebo třeba PC verze, která trpěla strašným ovládáním a optimalizací.
Spider-Man: The Movie (2002)
Další díl, tentokrát od studia Treyarch, posunul celý koncept o něco dál. Už alespoň vidíme ulice, ale stále se do nich nemůžeme dostat.
Hra sleduje události úspěšného filmového zpracování od režiséra Sama Raimiho a umožňuje nám zažít klíčové momenty z filmu.
Grafika se samozřejmě zlepšila, soubojový systém nabídnul větší variabilitu a do vývoje se zapojili i původní herci jako Tobey Maguire a Willem Dafoe, kteří nahráli všechny dialogy.
Hra však není jen tupým kopírováním filmu. Obsahuje i dodatečné příběhy s dalšími známými záporáky, se kterými Spider-man bojuje.
I přes tyto novinky však hra čelila několika problémům. Úkoly často působily monotónně, kamera nebyla zrovna přátelská a opět se projevila krátká herní doba.
Spider-Man 2 (2004) a Spider-Man 3 (2007)
Momentálně jsme v šoku. Druhý díl pavoučího muže byl nejen nejvlivnější pro fanoušky Marvelu, ale také pro herní průmysl jako takový. Stále se nám však nepodařilo najít kvalitní snímek obrazovky, jak to děláme obvykle, takže prosím přijměte video jako omluvu.
Druhý díl, vyvinutý opět studiem Treyarch, byl skutečně revoluční. Jako jedna z mála her té doby dokázala zpracovat živé, zajímavé a otevřené město, a to i na poměry tehdejších konzolí.
Hra přinesla realistický systém létání, kde se Peter Parker konečně nezachytával za náhodné objekty nad ním, ale skutečně se houpal podle toho, na čem se zachytil — tedy budovy, lampy a podobně.
Opět se jedná o adaptaci filmu od Sama Raimiho, kde zažíváme klíčové momenty a zároveň řešíme různé problémy občanů New Yorku. Kdo by mohl zapomenout na rozvoz pizzy, například?
I přes skvělou grafiku měla hra své problémy, včetně bugů a zastaralých modelů postav. Největší problém však představovala verze pro PC.
PC verze vyšla o několik týdnů později a vůbec se nepodobala tomu, co jsme mohli hrát na PS2. Byla lineární, soubojový systém působil jako z arkádovky a létání s pavučinou bylo možné pouze na vyznačených bodech. Zkrátka, šlo o výrazný downgrade. Vývojáři si toho byli vědomi, a proto tato verze upadla v zapomnění. My se tomu vůbec nedivíme.
Tento díl spojujeme i s třetím dílem, který vlastně nedělal nic moc extra nového. Graficky samozřejmě vypadal o něco lépe, ale jedná se o tu stejnou šablonu, kdy hra sleduje události filmu.
Jediné, co třetí díl přidal a díky tomu se z něj na nějakou dobu stal i Meme jsou rozhodně Quick-Time Eventy a jejich vtipně udělaná selhání. No posuďte sami:
Spider-Man: Web of Shadows (2008)
Nyní se dostáváme do temnějšího univerza Petera Parkera. Web of Shadows je jeden z nejtemnějších dílů, který vyšel. Příběh tentokrát nesleduje dění filmů, ale má svou unikátní zápletku. Celý New York upadá do chaosu kvůli tzv. symbiontům, přičemž hlavními antagonisty jsou Venom a Green Goblin.
Hra čerpá inspiraci ze třetího dílu, kde můžete volně přepínat mezi normální a temnou verzí obleku. Stejně tak vám hra nabídne možnost příběhové volby, ale to není všechno.
Příběh, ačkoliv zajímavý, není nijak převratný. Jeho konec závisí na rozhodnutích, která učiníte během hry, a na používání temného obleku. Tento koncept se ukázal jako velmi efektivní.
Web of Shadows rovněž vylepšil soubojový systém a systém létání pomocí pavučin. Grafika se neměla za co stydět, přičemž celý New York byl nádherně zpracován do apokalyptické podoby kvůli invazi. Temná atmosféra a intenzivní souboje vás budou provázet po celou dobu hraní.
The Amazing Spider-Man 1 & 2 (2012 & 2014)
Úžasný pavoučí muž, který tentokrát zcela úžasný nebyl. Ačkoliv filmy s Andrewem Garfieldem v hlavní roli slavily úspěch, o hrách se to říct nedá.
Co bych vám tak řekl… Vlastně už nic nového, a to je velká škoda. To největší nás totiž teprve čeká.
Jedná se o klasickou městskou akci. Vše, co byste očekávali, je vylepšené: létání pomocí pavučin, skvěle zpracovaný New York, soubojový systém s "Focus" mechanikou, kterou můžete využívat i při cestování městem, a samozřejmě zpracovaný příběh filmu s bonusovými příběhy jako rozšíření.
Co tedy bylo špatně? Těžko se to vysvětluje, ale jako člověk člověku mohu říct, že hra prostě byla nudná. Příběh znáte z filmu a jinak se stále opakuje to samé, co jste hráli už před nějakou dobou. Grafické zpracování sice excelovalo co do modelů postav týče, ale celkový dojem byl slabý, a souboje, i díky mechanice Focus, začnou po čase nudit.
Vypadá to, že dlouho žádná skvělá hra s Peterem Parkerem nevyjde. Ale…
Marvel' Spider-Man & Marvel's Spider-Man: Miles Morales (2018 & 2020)
A nyní se dostáváme do cílové rovinky se třemi největšími díly, které kdy vyšly. O všechny se postaralo studio Insomniac Games, známé například díky sérii Ratchet & Clank nebo Resistance.
To, co jsme chválili u předchozích dílů, je zde vylepšeno minimálně pětkrát. Příběh se odehrává 8 let po tom, co Petera kousl radioaktivní pavouk, takže už je zkušeným Spider-Manem. S těmito zkušenostmi a novými vychytávkami budeme řešit záhadu maskovaných démonů, kteří terorizují město, a zároveň se potýkáme s osobními dilematy Petera Parkera.
Cestování po městě je výrazně vylepšené ve srovnání s ostatními tituly. Rychlost a dynamika pohybového systému je tak pohlcující, že rychlé přesuny budete chtít používat co nejméně, abyste si užili pohybové možnosti, které hra nabízí.
Soubojový systém byl obohacen o dynamičtější útoky a úhyby. Díky novým technologiím nyní můžeme také využívat stealth postupy a rychle zneškodnit protivníky.
Hra nabízí rozsáhlou a věrohodnou mapu New Yorku s množstvím vedlejších aktivit, jako je lovení holubů, zlepšování ekologické situace, zneškodňování bomb, nebo plnění úkolů od obyvatel, kteří potřebují pomoc. Tyto úkoly jsou skvěle napsané, stejně jako hlavní příběh, který je rovněž výborný. Ačkoliv sem tam mohly být už repetetivní.
O dva roky později vyšlo standalone DLC s názvem Miles Morales. Tyto hry mají mnoho společného. Rozdíly spočívají hlavně v jiných útocích, kratší herní době a samozřejmě v hlavním protagonistovi Milesovi Moralesovi. Jinak lze na tuto expanze aplikovat vše, co jsme řekli o hlavní hře.
Obě hry vyšly původně na PS4 a PS5, ale nyní se konečně dostaly i na PC. Verze pro PC přináší možnosti úpravy grafiky, Ray Tracingu a DLSS, což umožňuje plynulý výkon i na vyšších rozlišeních.
Remaster Spider-Mana na počítače obdržel nejen DLSS Super Resolution, ale o něco později i Frame Generation a NVIDIA Reflex pro zvýšení obnovovací frekvence a udržení nízké latence hry. Z titulu původně vydaného v roce 2018 se díky novým technologiím stala hra, která vybočuje i dnes.
Marvel's Spider-Man 2 (2023)
Jsme v závěru, a tak to vezmeme stručně. Významné rozdíly mezi prvním a druhým dílem jsou minimální, ale samozřejmě pár nových prvků a mechanik tu najdete.
Příběh druhého dílu pokračuje po událostech prvního dílu a DLC Miles Morales, přičemž umožňuje přepínání mezi hlavními hrdiny. Každý z nich má unikátní schopnosti a vlastní příběhovou linku.
Grafika se opět posunula, přičemž rozdíly jsou patrné především při vyšších rozlišeních. New York je tentokrát otevřenější a zahrnuje i nové oblasti mimo střední ostrov. Příběh se soustředí na Venoma a temnou stránku obleku Petera Parkera, což přináší nové výzvy a temné momenty.
Pohybový a soubojový systém byly obohaceny o nové útoky a možnosti, díky nimž je prozkoumávání New Yorku ještě dynamičtější a komplexnější. Hra umožňuje předvádět kousky, za které by se ani Miles ani Peter nemuseli stydět jít na Olympiádu.
I na závěr se sluší poděkovat partnerům INNO3D a NVIDIA, bez kterých by tento článek nevznikl. Mrkněte na grafické karty INNO3D GeForce RTX 4070 Ti SUPER X3 OC 16G a INNO3D GeForce RTX 4060 Ti Twin X2. Díky
Jak to bude s pavoučím mužem dál?
Je pravda, že druhý díl vyšel nedávno, a tak je těžké odhadovat, co nás čeká dál. I když jsme Vás nedávno informovali o možné PC verzi druhého dílu od Insomniac Games a uniklých záběrech z přípravy třetího dílu, stále můžeme pouze spekulovat, s čím se náš milovaný Peter Parker bude muset tentokrát vypořádat. Jedno však víme jistě – těšíme se na to, co přinese budoucnost.